Aristoteles: hea raha tunnused

Mis on raha? Millised on hea raha tunnused? Aristoteles defineeris need juba üle 2000 aasta tagasi.

Aristoteles (384 eKr — 322 eKr) oli vanakreeka filosoof, polühistor, Platoni õpilane, Aleksander Suure õpetaja. Ta oli Platoni kõrval mõjukaim lääne filosoof. Lisaks paljudele muudele olulistele õpetustele defineeris Aristoteles juba üle 2000 aasta tagasi ka hea raha tunnused. Ta kirjutas, et raha peab olema:

1. Vastupidav ehk see tohi kergesti hävineda.

2. Kaasaskantav ehk et seda peab saama lihtsasti endaga kaasa võtta.

3. Jagatav selliselt, et jagamise tagajärjel oleksid mõlemad osad samasugused.

4. Võrdlemisi haruldane ja tõelist väärtust omav.

Enamik meist arvavad, et raha ehk valuuta (euro, dollar, nael vms), mida me igapäevaselt kasutame, ongi hea raha. Aga kas see ka tegelikult niimoodi on?

Valuuta

Toornafta, maagaas, kinnisvara

Krüptovaluuta

Kuld ja hõbe

Aristotelese järgi on kuld ja hõbe samuti hea raha, sest see on vastupidav — see ei hävine ei tulekahjus ega ka pesumasinas, lisaks see ei roosteta. See on lihtsasti kaasaskantav ning jagamisel on mõlemad osad samasugused ja väärtuslikud — näiteks 1-grammise kuldplaadi keskelt pooleks murdmisel saame kaks 0,5g kuldplaati. Samuti on kuld ja hõbe haruldane, sest seda on piiratud koguses ning seda ei saa niisama juurde tekitada (trükkida). Väärismetallid omavad tõelist väärtust, kuna nad on läbi aastasadade ja -tuhandete säilitanud oma väärtuse — Vana-Kreekas sai ühe kuldmündi eest kena valge rõiva, käsitsivalmistatud vöö ja sandaalid. Niisamuti saab ka täna ühe kuldmündi eest soliidse ülikonna, nahast vöö ja kingad. 1930. aastal sai ühe hõbemündi eest osta sama palju autokütust kui tänagi, kuigi selle aja jooksul on dollar kaotanud üle 90% oma väärtusest.

Kokkuvõtlikult on kuld ja hõbe läbi ajaloo olnud ainuke tõeline raha. Oma sääste kullas või hõbedas hoides võime kindlad olla, et raha väärtus säilib ka pikema aja jooksul hoolimata valuuta väärtuse langemisest ehk inflatsioonist.

Raha definitsioon tänapäeval

Alusta kulda investeerimist SIIN